Základní pojmy

APN:

Označení pro přístupový bod mobilního internetu v mobilu. Přístupový bod obsahuje všechna nastavení, která jsou potřebná pro přenos dat od operátora do vašeho telefonu a zpět. Přístupový bod se používá pro mobilní připojení k internetu a pro nastavení MMS. Naopak se nepoužívá pro připojení k internetu přes WiFi. APN je popsané v návodech.

Kernel:

Jádro systému Android. Stará se o zpracování informací mezi hardwarem a softwarem. Stará se také o řízení WiFi v telefonu. V informacích o telefonu vystupuje jako Verze jádra. (např. Lenovo_kernel, Samsung_kernel...)

Modem:

Součást ROM. Stará se o GSM komunikaci a GPS. V informacích o telefonu vystupuje jako Verze základního pásma.

ROM (Firmware):

Souhrn programů, které obhospodařují celé uživatelské rozhraní ovládání telefonu. V informacích o telefonu se uvádí jako základní verze firmware/sestavení a verze Androidu (např. SamsungROM Nougat atd.) ROM se všemi svými součástmi, která je dodávána výrobcem, tedy originální ROM telefonu, nazýváme STOCK ROM. (stejným způsobem je originální kernel - Stock kernel a originální modem - Stock modem, originální aplikace - Stock aplikace atd.)

Root:

Rootem se rozumí zpřístupnění systémových oblastí telefonu a získání přístupových práv k operacím, které výrobce považuje za natolik citlivé, že neodborná manipulace s nimi by mohla telefon zcela vyřadit z provozu. Je potřebný pro spuštění některých aplikací, které modifikují systém. Rovněž je potřebný k nahrání (flashnutí) custom (uživatelské) ROM a k dalším úpravám telefonu. Odstranění Rootu z telefonu a uvedení do původního stavu je také možné.

Custom ROM:

Uživatelská ROM, slangově "uvařená", je ROM založená buď na bázi základní Stock ROM od výrobce, do níž jsou zabudovány další funkce nebo originální funkce upraveny tak, aby se zvýšil výkon telefonu, zlepšila výdrž baterie, změnilo grafické prostředí atd. Dále to jsou ROM postavené na základě čistého Androidu, které nemají žádné prvky konkrétního výrobce telefonu. Tyto ROM se vyznačují velkým množstvím nastavení, častými inovacemi a jsou skoro vždy postaveny na nejnovější verzi Androidu. Jsou ovšem dosti experimentální, takže bych je doporučil spíše pokročilým uživatelům (např. CyanogenMod, MIUI). Custom ROMek je velké množství, proto je třeba prostudovat hodně literatury a hodně zkoušet, abyste si vybrali tu pravou. Mohu Vám také konkrétní vhodnou ROMku doporučit a nainstalovat.

WIPE/NOWIPE:

S tímto termínem se setkáte u Custom ROM. Jedná se v podstatě o způsob nahrávání (flashování) nové verze Custom ROM. Jestli bude ROM nahrána se ztrátou dat - WIPE (telefon se uvede v podstatě do stavu jako po vybalení z krabice), případně bez ztráty dat - NOWIPE (zůstanou zachovány všechny nainstalované programy, kontakty, události atd.).

GPRS/Edge/3G/4G-LTE:

Technologie mobilního připojení k internetu, liší se věkem a rychlostí (nejstarší a nejpomalejší je první zleva). V podstatě jde ale stále o totéž, připojit se k internetu přes mobilního operátora. U vašeho operátora musíte mít povoleny datové přenosy a doporučuji zvolit nějaký "datový balíček", za který se platí operátorovi zpravidla paušálně, a který obsahuje tzv. FUP Limit (Fair User Policy), např. 1500MB v rychlosti dle dostupného typu připojení (GPRS/Edge/3G/LTE). Po vyčerpání limitu se rychlost výrazně sníží, ale připojení zůstává funkční. Většina operátorů bohužel poslední dobou spojení přeruší a nutí uživatele zakoupit dodatečná data. Za přenesená data v rámci balíčku se další poplatky neplatí. Pokud nezvolíte balíček, zaplatíte každý přenesený kilobyte dat - a to je dost drahé. Datové přenosy přes operátora lze také zcela vypnout a připojovat se pouze přes WiFi.

Doporučení: Stále zapnutá mobilní data spotřebovávají značné množství energie. Pokud tedy nepotřebujete připojení k internetu, vypínejte mobilní data. (v menu telefonu nebo widgetem z plochy)

Router:

Jednoduše řečeno, router spojuje dvě sítě (internet a domácí či firemní síť) a přenáší mezi nimi data. Routování je většinou spojováno s protokolem IPv (IP adresy), protože router přiděluje zařízením v domácí síti IP adresy a posílá mezi nimi data tam a zpět. Je to tedy takový "pošťák". Reálně je to obvykle krabička se spoustou světýlek a anténkou pro WiFi, kterou máte někde doma položenou pod stolem. Většinou vám ji nainstaloval někdo, kdo připojoval vaše PC k internetu.

WiFi:

Zařízení s Androidem jsou vybavena WiFi přijímačem (vysílačem). WiFi přijímač umožňuje připojit se téměř k jakékoli WiFi síti, kterou přijímač zachytí. Určitě jste již viděli nálepku WiFi FREE např. v restauraci. Ano, stačí pouze zapnout WiFi v telefonu a povolit připojení k WiFI síti dané restaurace. Některé sítě jsou samozřejmě zaheslované, tedy bez znalosti hesla se na ně nepřipojíte. Používají zabezpečení WEP (starý typ, skoro již nenajdete), WPA, WPA2 atd. Může se také stát, že síť se tváří jako nezabezpečená, ale stejně se k ní nepřipojíte, protože vaše zařízení není v seznamu povolených zařízení. Jedná se o tzv. MAC filter. (filtr MAC adres zařízení, kdy každé zařízení má v síťové komunikaci v ideálním případě jedinečnou MAC adresu, a síť je nastavena tak, že když vás nezná, nepřipojí vás). Je nutné si uvědomit, že připojení přes WiFi JE ZDARMA, že nekomunikuje přes vašeho operátora, tudíž jej můžete nechat bez obav zapnuté a připojené k domácímu routeru třeba celý den. Je také mnohonásobně rychlejší než připojení přes operátora (GPRS,3G atd.), tudíž je doporučeno používat jej pro přenos většího množství dat. WiFi v telefonu je možné použít také jako vysílač, tzv. WiFi Tethering (sdílení připojení k internetu), to ale není úplně pro nováčky.

Doporučení: WiFi je sice zdarma a můžete jej mít zapnuté celý den, ale spotřebovává značné množství energie. Pokud tedy nepotřebujete připojení, vypínejte WiFi. (stáhněte prstem horní lištu na ploše, tam je vypínač)

Launcher:

V podstatě základní obrazovka, kterou uvidíte po zapnutí mobilu. Obsahuje ikonky pro spouštění programů, může obsahovat hodiny, informace o počasí, kalendář, oblíbené kontakty atd. Může mít více uživatelských ploch, které můžou mít různé obsahy. Základní launcher např. u Samsungu je TouchWiz. Není příliš přizpůsobitelný a spoustě uživatelů nevyhovuje. Naštěstí existují alternativy. Osobně doporučuji poohlédnout se po nějakém alternativním launcheru, např. Nova, GO atd. Alternativní launchery jsou plně přizpůsobitelné a dávají uživateli mnohem větší volnost v uspořádání pracovní plochy telefonu. Nastavení plochy/ploch telefonu věnujte vždy dostatek pozornosti a času, protože jak si rozmístíte jednotlivé zástupce aplikací a widgety (objekty na ploše, které jsou aktivní - vstupy a výstupy určitých aplikací, ovladače, vypínače atd), tak se vám potom bude s telefonem pracovat. Není nic horšího, než že potřebuji někam zavolat a nemůžu najít ikonu telefonu, protože je jenom někde asi na sedmé ploše :-D Práce s launcherem je v podstatě velmi podobná práci s plochou ve Windows (spíše v Linuxu, protože ploch může být více).

Doporučení: Nezakládejte příliš mnoho ploch a nevkládejte příliš mnoho widgetů. Mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása, a že widgety jsou spuštěné programy, které zaměstnávají procesor telefonu, zabírají paměť a spotřebovávají energii z baterie. Větší množství widgetů tudíž může zapříčinit zpomalení telefonu a rychlé vybití baterie.

Tip: Najděte si launcher, který vám nejlépe vyhovuje a ten používejte. Při hledání můžete narazit na problém, že nebudete vědět, jak se nevhodného launcheru zbavit. Launcher je klasická aplikace, proto jej lze klasicky odinstalovat (Menu-Nastavení-Aplikace-Správa aplikací - Klikněte na launcher - Odinstalovat). Vestavěný launcher např.Touchwiz však takto snadno odinstalovat nelze, na to už je potřeba root. Můžete mít nainstalováno naráz více launcherů. Přepínání mezi nimi lze pak provádět aplikací Home Switcher nebo Launcher Switcher a dalšími. Další možností je výmaz tzv. výchozích nastavení u launcheru. To se provádí v Menu-Nastavení-Aplikace-Správa aplikací - najeďte na launcher a klikněte na tlačítko Vymazat výchozí nastavení. Pak stiskněte tlačítko HOME a objeví se výběr launcherů. Zatrhněte ten, který si vyberete.

Google Play (Android MARKET):

Nejen pro začátečníky v podstatě jediná bezpečná cesta k aplikacím. Google Play (GP) je navrženo tak, abyste byli schopni vyhledat aplikaci, kterou potřebujete nebo která se vám líbí, a snadno ji dostali do vašeho mobilu. GP se o vše postará. Je asi jasné, že komunikace s GP probíhá přes internet, nejlépe přes WiFi (kvůli rychlosti stahování a velikosti stahovaných aplikací). Do GP se dostanete  klepnutím na ikonku Google Play, která je obvykle v novém telefonu někde viditelně na ploše. Při prvním přístupu budete pravděpodobně požádáni o vložení (případně založení) google účtu. Zde použijte stejné přístupové jméno a heslo, jako do Gmailu vašeadresa@gmail.com, a vaše heslo do Gmailu). Potom již naskočí GP a vy budete moci procházet aplikace a instalovat je do mobilu. Podrobné informace najdete v návodech.

UV/OC:

UV = podvoltování, OC = přetaktování procesoru telefonu. Slouží k dalšímu individuálnímu vyladění telefonu. Pouze pro pokročilé, vyžaduje root.

Brandovaný telefon:

Telefon, který jste zakoupili u operátora, ať již v rámci "výhodného" balíčku s voláním a internetem nebo za plnou cenu, může být brandovaný. To znamená, že výrobce telefonu poskytuje operátorovi přístup k určitým oblastem ROM, do kterých si operátor nahraje svoje logo, upraví např. položky menu, někdy jsou dokonce celé ROM určité série určené pouze pro konkrétního operátora. Pro takto brandované telefony poskytuje operátor "speciální" podporu, např. aktualizace firmware (ROM s vyšší verzí androidu apod.) Nebrandované telefony jsou tedy takové, které jste zakoupili ve volném prodeji u některého z "elektrospecialistů" :-D nebo na internetu ze zahraničí. Pokud nakupujete v zahraničí (GearBest, eBay, Aliexpress...), vždy se koukejte, jestli telefon není určen nějakému operátorovi (třeba AT&T), nebo raději kupujte v Česku z oficiální distribuce, případně u operátora.

FUP:

Fair Usage Policy (zkracované FUP) se používá u mobilního internetového připojení (GPRS/EDGE/3G/LTE...). Datové pásmo je zde sdíleno více uživateli. Jeho smyslem je zamezit tomu, aby jeden uživatel přílišným stahováním omezoval ostatní uživatele. Jeho funkce spočívá v tom, že pokud uživatel během určitého časového období (např. 24 hodin, den, měsíc) stáhne z internetu přes mobilní připojení větší množství dat než má povoleno, tak je nějak postižen. Nejčastěji tím, že se výrazně sníží přenosová rychlost spojení. Toto omezení trvá pouze do konce výše zmíněného časového období a pak opět funguje normálně. Většina operátorů po vyčerpání FUP uživatele odstřihne. Mobilní internetová připojení s FUP bývají cenově rozlišená podle velikosti FUP. Pro běžné použití stačí FUP 1000MB na měsíc.

Flash, CWM, TWRP:

Nahrání nové ROM, systémových aplikací, různých úprav, vylepšení apod. do telefonu se provádí buď programem v počítači s připojením telefonu přes kabel nebo přímo v telefonu v tzv. CWM (Clock Work Mod). Tomuto nahrávání na systémové úrovni říkáme flash (flashování). Není určeno začátečníkům !!!

Notifikační lišta:

Notifikační lišta, neboli horní stavový řádek, je obdoba hlavní lišty ve Windows na PC. Slouží k zobrazení času, stavů jednotlivých součástí telefonu (zapnutí WiFi, stav mobilního připojení, stav signálu GSM, zapnutí BT (Bluetooth), GPS atd.) a také k zobrazení událostí, jako jsou došlé SMS/MMS, maily, zmeškaná volání atd. Pokud na lištu položíme prst a stáhneme ji dolů, objeví se u většiny přístrojů panel s vypínači (BT, WiFi, GPS apod.) a pod ním oznamovací část, ve které jsou pod sebou vypsány všechny oznámené události. Lze se tak např. kliknutím na oznámení o příchozí SMS rovnou přenést do aplikace pro SMS a zprávu si přečíst. Nebo se hned přenést do seznamu nepřijatých hovorů a vytočit zmeškané číslo. Oznamovací oblast má samozřejmě tlačítko Vymazat, jehož stiskem se veškerá oznámení smažou. Některé ROM umožňují měnit obsah lišty vypínačů i jejich pořadí, a také odsunutím konkrétního vybraného oznámení do strany toto oznámení vymazat a ostatní ponechat.

GPS, GLONASS, BEIDOU:

GPS - Global Positioning System, česky Globální polohovací systém, zkráceně GPS - je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností do deseti metrů. Přesnost GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. Zařízení se systémem Android obsahují GPS modul, který předává informace o aktuální poloze instalovaným aplikacím a jejich prostřednictvím uživateli. 

GLONASS - globální družicový polohový systém (GNSS) využívaný ruskou armádou. S jeho pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. Vývoj započal v SSSR v roce 1976. Ruské území bylo plně pokryto v roce 2010 a celý svět v roce 2011.

BEIDOU - systém funkční na území Číny.

GALILEO - evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být nezávislou a civilní obdobou primárně vojenských systémů, amerického GPS a ruskéhoGLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí. Projekt byl pojmenován podle toskánského vědce Galilea Galileiho, který se mimo jiné zajímal i o problémy námořní navigace. Systém Galileo má hlavní sídlo v pražských Holešovicích.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky