SMS a MMS, Mobilní připojení k internetu(APN)
Pravděpodobně hlavní důvod, proč jste si pořídili telefon s Androidem, je možnost mobilního připojení k internetu. Nelze však zapomínat ani na SMS a MMS. MMS jsou sice již trochu překonaná a krkolomná záležitost (neznám osobně nikoho, kdo je používá), ale pro vás, kdo je chcete používat, je tu návod na nastavení. Jestliže máte brandovaný telefon, bude pravděpodobně vše již nastaveno a funkční. Rovněž poslední zhruba tři verze Androidu si načtou nastavení podle vložené SIM karty, alespoň tedy pro tři největší operátory. Pokud ovšem máte telefon z volného prodeje nebo jste strčili do telefonu karu nějakého virtuálního operátora, budete mít možná problém. Jak tedy problémy vyřešit?
Automatická konfigurace APN pomocí SMS operátora:
Protože operátoři jsou pozorní ke svým klientům, nabízí možnost zaslat konfigurační SMS na váš telefon. Tuto konfigurační SMS získáte na webu operátora (přihlášením k vašemu účtu) nebo zavoláním na zákaznickou linku, kde o ni požádáte. Veškeré instrukce jsou na webech operátorů nebo vám je podá operátor při telefonické objednávce. Konfigurační SMS lze nechat poslat jak pro APN Internet (tento přístupový bod se stará o mobilní internet) tak pro APN MMS (tento přístupový bod se stará o MMS). Ruční nastavení APN Internet i APN MMS pro tři největší operátory je na následujících řádcích:
Ruční nastavení přístupových bodů APN INTERNET:
Nastavení je dostupné v Nastavení -> Ovládání bezdrátových sítí (někdy také Další nastavení) -> Mobilní sítě -> Názvy přístupových bodů (APN) -> Pokud existují přístupové body, upravte je, jinak vložte nový - Menu: Nový APN.
T-mobile:
Jméno: T-Mobile CZ
APN: internet.t-mobile.cz
Proxy: [Not set]
Port: [Not set]
Uživatelské jméno: gprs
Heslo: gprs
Server: [Not set]
MMSC: null (vypsat ručně)
MMS proxy: [Not set]
MMS port: [Not set]
MCC: 230
MNC: 01
Typ APN: default (je potřeba vypsat ručně)
Vodafone:
Jméno: Vodafone CZ
APN: internet
Proxy: [Not set]
Port: [Not set]
Uživatelské jméno: [Not set]
Heslo: [Not set]
Server: [Not set]
MMSC: [Not set]
MMS proxy: [Not set]
MMS port: [Not set]
MCC: 230
MNC: 03
Typ APN: default (je potřeba vypsat ručně)
O2:
Nakonec je třeba stisknout tlačítko MENU a ULOŽIT APN !!!
Ruční nastavení přístupových bodů APN MMS:
Nastavení je dostupné v Nastavení -> Ovládání bezdrátových sítí -> Mobilní sítě -> Názvy přístupových bodů -> Menu: Nový APN. (pokud neexistuje APN pro MMS)
T-mobile:
Jméno: T-Mobile MMS
APN: mms.t-mobile.cz
Proxy: [Not set]
Port: [Not set]
Uživ.jméno: mms
Heslo: mms
Server: [Not set]
MMSC: https://mms
MMS proxy: 10.0.0.10
MMS port: 80
MCC: 230
MNC: 01
APN type: mms
Vodafone:
Jméno: Vodafone CZ MMS
APN: mms
Proxy: [Not set]
Port: [Not set]
Uživ. jméno: mms
Heslo: mms
Server: mms
MMSC: https://mms
MMS proxy: 10.11.10.111
MMS port: 80
MCC: 230
MNC: 03
APN type: mms
O2:
Nakonec je třeba stisknout tlačítko MENU a ULOŽIT APN !!!
Důležité:
Příjem ani odeslání MMS obvykle nefunguje, jestliže je telefon připojen k WiFi síti, protože v tu dobu je vyřazeno z provozu mobilní připojení APN Internet i APN MMS. Existují samozřejmě výjimky u telefonů některých výrobců, kdy MMS lze přijímat i přes WiFi - nutno vyzkoušet.
Tip:
Místo MMS použijte mail. Vejde se do něj více příloh i více textu. Navíc máte téměř jistotu, že příjemce váš mail bez problémů otevře a přečte. U MMS není zaručeno nic a ještě je to celkem drahá záležitost. Všemi operátory je MMS považována za doplňkovou službu.
Důležité:
Největší problém MMS je ten, že pokud se nezeptáte příjemce na schopnosti jeho telefonu, nemůžete podle ničeho poznat, jestli jeho telefon vaši drahou MMS vůbec přijme. Dopadne to většinou tak, že příjemci dojde SMS od operátora, že si může na stránkách operátora vyzvednout MMS. Takže stejně musí na internet a složitě vaši MMS hledat a stahovat.
Další variantou je MMS bez předmětu, kterou odeslal váš telefon automaticky po dosažení určité délky SMS. Je to nepříjemná věc, ke které dochází v některých předinstalovaných SMS aplikacích. Při psaní dlouhé SMS (typicky po dosažení délky pěti SMS, tedy 5x160 znaků, s diakritikou pouze 5x70 znaků) aplikace automaticky převede zprávu na MMS. Finančně je to již sice výhodnější, MMS stojí obvykle kolem pěti korun, ale příjemce musí mít v tu chvíli zapnutá mobilní data a být v dosahu alespoň GPRS připojení, aby tuto zprávu mohl přijmout. Jinak se objeví tlačítko "Stáhnout zprávu" a nelze ji nijak přečíst, dokud se telefon nepřipojí přes mobilní připojení. Opět platí, že většinou toto nelze provést přes WiFi. Pokud se vaše SMS aplikace takto chová, pokuste se v jejím nastavení převod dlouhých SMS na MMS vypnout. Jestliže tam tato volba není, nezbývá než psát kratší SMS a poslat je postupně, nebo stáhnout alternativní SMS aplikaci např. ChompSMS. Alternativní aplikace umí nastavit posílání dlouhých SMS bez převodu na MMS.
Jak nastavit vypínatelný mobilní internet a stále funkční MMS, aby to celé tak nějak fungovalo:
Nejčastější dotaz spořivých uživatelů je ten, jak neutrácet za mobilní internet a přitom mít možnost přijímat a odesílat MMS. Pokud totiž v menu telefonu vypnete mobilní data, vypnou se samozřejmě i MMS. (MMS přes WiFi většinou nefungují !!) Řešení je snadné. Vypnout pouze APN Internet a nechat APN MMS zapnutý. Docílíte toho přejmenováním APN internet ručně. V hlavním menu najeďte na Mobilní sítě, dále Názvy přístupových bodů a tam uvidíte dva APN body. Jeden na internet a druhý na MMS. Klepněte na ten internetový a v položce APN změňte libovolný znak na jiný, např. internet.t-mobile.cz na internet.t-mobile.cx a uložte nastavení. Teď můžete zapnout mobilní data a nechat je zapnutá. Na liště obvykle neuvidíte žádnou ikonku připojeného mobilního internetu 3G, 4G atd., protože mobil se na nesmyslný APN spoj prostě nepřipojí. Ale MMS fungovat budou. Zapnutí mobilního internetu se provede vrácením APN do původního stavu (...cz) :-)
Ještě jedno řešení: Jestliže chcete používat telefon pouze pro telefonování, SMS, MMS a občasné surfování po internetu si pořešíte přes WiFi, zavolejte svému operátorovi a nechte si mobilní data vypnout. Zůstane vám zapnutá pouze služba MMS a nemusíte čarovat s APN body.
Nastavení SMS:
Na vaší SIM kartě je uloženo i číslo tzv. servisního střediska operátora. To je telefonní číslo SMS brány, přes kterou probíhá odesílání SMS. Pokud tedy někomu náhodou nefunguje odesílání SMS, hledejte ve vestavěné aplikaci pro SMS nastavení servisního střediska. Číslo servisního střediska opravte podle vašeho operátora nebo jej zadejte (je-li prázdné). Číslo servisního střediska se dozvíte na zákaznické lince operátora.
Tip:
V telefonu je vždy od výrobce předinstalovaná základní aplikace pro příjem a odesílání SMS (MMS). Tato aplikace obvykle poskytuje skutečně základní funkce. Komu to nestačí, může použít alternativní aplikaci, např. ChompSMS, která je zdarma a v češtině a nabízí již funkcí mnohem více (pro zajímavost např. odložené odeslání SMS-až ve zvolený den a čas, odlišný zvuk SMS pro konkrétní kontakt, nastavení konverzací, barev, velikosti písma atd.) Pro všechny SMS aplikace obecně platí, že lze u nich nastavit doručenku, zvuk SMS a způsob oznamování na horní liště. Příchozí SMS totiž můžete rychle přečíst, pokud stáhnete dolů horní notifikační lištu a kliknete na oznámení o příchozí SMS. Můžete taktéž použít widget pro SMS na plochu.