Google účet, kontakty, kalendář, Gmail

Zde vám vysvětlím, jak to celé funguje a v čem spočívá krása propojení systému Android s Google účtem.

Váš telefon s Androidem je vybaven několika aplikacemi, které komunikují přes internet s vaším účtem Google. Při dodržení tohoto návodu byste měli mít telefon napojený na váš Google účet - kontakty, maily, poznámky a události kalendáře budete mít ve vašem Google účtu, dostanete se k aplikacím na Google Play a budete s tím umět pracovat.

Potřebujete tedy účet Google. Jestliže ještě nemáte účet Google, založte si jej. Co to je účet Google? Řekněme, že to je vstupní brána pro využití všech produktů Google. Pro zjednodušení (než objevíte všechny služby Google) se zde omezím na Gmail, kontakty a kalendář. Zapněte PC, spusťte webový prohlížeč, napište www.google.cz, klikněte na GMAIL a dole "Přidat účet Gmail". Dále podle instrukcí založte mailovou adresu, heslo (DOBŘE ZAPAMATOVAT!!) a jakmile toto budete mít, můžete se odhlásit. Máte účet Google, který naráz obsahuje mailovou schránku gmail, kalendář, kontakty, poznámky, google disk atd., tedy můžeme začít nastavovat telefon. Když telefon poprvé spustíte, proklikejte se až do fáze, kdy budete vyzváni k přihlášení k účtu Google. Tomu bude pravděpodobně předcházet fáze připojení k wifi. Je dobré být v blízkosti nějakého wifi připojení, protože bez přístupu k internetu nemůžete vůbec dále pokračovat. Na přihlašovací obrazovce Google účtu zvolte "Mám účet - přihlásit". Zadejte svoji emailovou adresu vašeadresa@gmail.com a heslo. Telefon si bude chvilku přes internet povídat s vaším účtem, vyzve vás k odsouhlasení několika funkcí a pak najede na úvodní obrazovku. Účet google lze přidat do telefonu kdykoli později, ale doporučuji začátečníkům dodržet tento postup. Pokud jste již s telefonem něco prováděli, něco zkoušeli atd., doporučuji provést Tovární nastavení (najdete v menu telefonu, obvykle v položce soukromí). Tovární nastavení uvede telefon do stavu, v jakém byl po vybalení z krabice. Tedy bez dat a bez aplikací.

Teď máte telefon v základním tvaru, jak vám jej nachystal výrobce, a máte jej již propojený s vaším Google účtem. Veškeré emaily, které přijdou na vaši emailovou adresu vašeadresa@gmail.com si budete moci prohlížet v aplikaci Gmail, která je většinou předinstalovaná a je někde na ploše. Maily samozřejmě můžete nejenom prohlížet, ale i psát nové, odpovídat na došlé, mazat atd. Propojení se schránkou na serveru je dokonalé, takže když mail vymažete, zmizí ze schránky a ani z PC se na něj již nedostanete (resp. bude v koši).

Na ploše najděte aplikaci kontakty. Vložte postupně vaše kontakty s telefonními čísly a za několik okamžiků je uvidíte ve svém účtu Google. Přihlaste se na PC do své emailové schránky. V levém sloupci je položka Gmail s malou šipkou dolů - je to menu. Klikněte a vyberte Kontakty. Vaše kontakty se začnou postupně zobrazovat. Podmínkou je, abyste v telefonu ukládali kontakty jako "Kontakt účtu vašeadresa@gmail.com", aby se kontakty řádně synchronizovaly. Pokud byste je uložili např. jako Kontakt v telefonu, na Googlu nic neuvidíte. U každého kontaktu lze jeho zařazení kdykoli změnit volbou Upravit kontakt - pouze u některých ROM (jinak lze propojit účty funkcí SPOJIT KONTAKT-jednotlivě, případně použít export na SD kartu a následný import do účtu google). Nabízí se otázka, jestli není pohodlnější vkládat kontakty na PC? Ano, je to pohodlnější a asi i rychlejší. Pokud totiž máte kontakty např. ze starého mobilu zálohované v souboru csv, je možné je do Googlu naimportovat. Kontakty samozřejmě můžou mít i obrázky, opět můžete vložit na PC i v telefonu, jak je libo. Při práci s kontakty je NUTNÉ mít stále telefon připojený k internetu, aby se mohl průběžně synchronizovat.

Zcela obdobně probíhá práce s kalendářem, kdy nahoře na ploše Gmailu je ikonka složená z devíti čtverečků (služby) a v ní je položka Kalendář. Zde se snadno naučíte vkládat události. Všechny události se automaticky přenášejí do telefonu. Události, vložené nebo upravené přímo do telefonu v terénu, se synchronizují automaticky okamžitě při nejbližším připojení k internetu.

Tip:

Vstupem do hlavního menu telefonu do položky Účty a synchronizace můžete přidat další účet, je-li třeba. Dále u stávajícího účtu nastavit synchronizaci mailu, kalendáře a kontaktů. Doporučuji nechat zaškrtnuté Data na pozadí a Synchronizovat automaticky.

POINTA:

Smyslem celého tohoto nastavení je komfortní práce s kontakty, kalendářem a mailem. Jakmile budete mít kontakty, události a maily na svém účtu Google, nemůže se vám již stát žádná nepříjemnost, jako např. ztráta kontaktů. Váš telefon můžete kdykoli uvést do továrního nastavení, tedy vyčistit, znovu přihlásit ke svému Google účtu a telefon si sám nacucne veškeré kontakty, události a maily. Vy si také můžete do gmailové schránky přeposílat všechny maily z různým schránek (seznam, centrum, tiscali apod.) a hned je uvidíte na mobilu. Můžete odpovědět, vymazat, cokoli....

Tip:

Vzhledem k tomu, že nic na světě není zcela stoprocentní, doporučuji na vašem účtu Google v PC provést čas od času zálohu. Zejména bych doporučil provést export kontaktů do souboru .csv. Člověk nikdy nevi :D

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky