Google Play, instalace aplikací

Telefon s operačním systémem Android je vybaven celou řadou aplikací. Některé jsou důležité, jiné méně, a bohužel je v něm i dost takových, které nevyužijete vůbec (třeba je ale využije někdo jiný). Bez úprav telefonu (bez rootu) není možné nepotřebné aplikace odinstalovat, pouze lze aplikace tzv. deaktivovat ve správci aplikací. Takto deaktivovaná aplikace se nedá potom spustit, zmizí její zástupce z nabídky aplikací. Její použití je možné až po opětovné aktivaci. Deaktivovat aplikace se nemusíte vůbec bát. Pokud je totiž nějaká aplikace životně důležitá, nelze ji deaktivovat. Každý si může přidat do telefonu/tabletu aplikace a widgety, které doplní nebo nahradí aplikace předinstalované. Můžete si tedy stáhnout hezčí budík, hezčí hodiny, lépe propracovaný kalendář, lepší přehrávač hudby či videa, navigaci, spoustu her atd. To vše najdete na Google Play (GP). Aplikace pro přístup ke GP se obvykle vyskytuje někde na ploše telefonu (tyrkysově-žluto-červený trojúhelník). Pokud jste si ji vymazali, podržte prst na ploše, vyskočí menu, vyberte Aplikace(widgety), najděte Google Play. Tím se znovu vytvoří zástupce pro GP. Najdete ji samozřejmě i v nabídce aplikací.

Pro správnou funkci GP je nutné mít založený Google účet. Tento účet by měl být zaveden v telefonu, což už asi všichni máte, z prvotní inicializace telefonu. Je to ten stejný účet, který obsahuje kontakty, poštu, kalendář atd. Při prvním spuštění GP můžete být vyzváni ke vložení uživatelského jména a hesla právě k vašemu Google účtu. Poté již aplikace nastartuje na svoji hlavní stránku. Zde můžete listovat posunem do stran po všech sekcích GP. Nahoře se nachází řádek s nápisem Google Play, který slouží pro vyhledávání - jednoduše do něj napište, co hledáte. GP vám nabídne aplikace, které odpovídají vašemu zadanému výrazu. Nejrelevantnější nálezy jsou nahoře. Vybranou aplikaci rozklikněte a přečtěte si popis funkcí, počet hvězdiček v hodnocení, komentáře uživatelů, prohlédněte si obrázky atd. Kliknutím na Instalovat provedete instalaci aplikace do vašeho telefonu. Daná aplikace se nainstaluje, o výsledku jste průběžně informováni na horní notifikační liště telefonu. Po dokončení lze aplikaci většinou z horní lišty přímo spustit. Později ji naleznete v menu aplikací vašeho launcheru, případně se vytvoří zástupce na ploše. Aplikace, které nejsou zdarma, mají místo tlačítka Instalovat uvedenou cenu v korunách (v SK-€uro). Pro zaplacení je nutno mít vloženou platební kartu v GP. Karta se nejlépe zadává v PC. Zadejte v prohlížeči {https://payments.google.com/payments/home} a přihlaste se stejnými údaji, jako se přihlašujete k vašemu Google účtu. Nyní si připravte platební kartu, která má povolené internetové transakce. Potřebné povolení nastavíte buď on-line ve správci vašeho bankovního účtu nebo na pobočce. Některé banky dokonce vydávají speciální platební karty pouze pro internet. Na stránce Platební metody zadejte údaje o vaší platební kartě. Systém si ji hned zkontroluje, jestli je funkční. (Když jsem ji kdysi zadával, provedl kontrolní nákup za deset centů a pak zase peníze hned vrátil). Jakmile budete mít kartu zavedenou v systému, můžete už celkem bez problémů kliknout na tlačítko s cenou u vybrané aplikace v GP a aplikace se zaplatí z vaší karty, stáhne a nainstaluje do telefonu.

GP funguje také na webu. Můžete tedy na adrese {https://play.google.com/store} vstoupit do webové aplikace GP. Přihlaste se opět svými údaji pro Google účet a vyberte aplikaci pro instalování. Klikněte na tlačítko Instalovat a daná aplikace se nainstaluje do Vašeho telefonu. Telefon ovšem musí být v tu dobu připojen k internetu přes WiFi. Funguje to i na mobilním připojení, jen je to trochu pomalejší a žere to FUP limit. U placených aplikací je postup instalace rozšířen o několik kliknutí kvůli platbě.

Tip:

Google Play umožňuje pracovat s více Google účty na jednom telefonu a ve webové verzi dokonce i s konkrétním účtem na více telefonech. Pro vaši rodinu nebo okruh známých DOPORUČUJI vytvořit jeden Google účet, jehož prostřednictvím budete nakupovat aplikace. Tento účet vložíte do více telefonů a potom placenou aplikaci nainstalujete zcela bezostyšně do kteréhokoli z nich, třeba do všech. Ve webovém GP potom uvidíte všechna zařízení, která jsou s daným účtem propojena. Můžete si je i pojmenovat, abyste se v nich později vyznali. K nainstalovaným aplikacím a k propojeným telefonům se dostanete kliknutím na ozubené kolečko vpravo nahoře. Tímto způsobem nainstalujete např. oblíbený kalendář do všech telefonů a tabletů v rodině a zaplatíte za něj jenom jednou.

Tip:

V telefonu spusťte GP. Jakmile se objeví základní obrazovka GP, klepněte v levém horním rohu a zvolte Moje aplikace. V seznamu uvidíte všechny aplikace, nainstalované v telefonu. Můžete jim přidávat hodnocení a nastavovat, má-li se aplikace automaticky aktualizovat. Pokud nastavíte automatickou aktualizaci, bude telefon při připojení k internetu kontrolovat, jestli na GP není nějaká dostupná aktualizace pro zvolenou aplikaci a pokud ano, provede stažení a instalaci. Aktualizace probíhá vždy se zachováním aktuálních dat a nastavení aplikace. Nemusíte mít tedy obavu, že by se smazaly třeba nahrané body ve hrách nebo události v kalendáři. Jestliže NEnastavíte automatické aktualizace (doporučeno), potom při každém vstupu do GP naleznete v menu Moje aplikace zcela nahoře všechny aplikace, pro které systém najde nějakou aktualizaci. Můžete je pak hromadně nebo po jedné nainstalovat. Každá aplikace má ve svém popisu tzv. changelog, tedy popis změn a novinek. V nastavení GP je možné zvolit stahování automatických aktualizací aplikací také jen a pouze při připojení na WiFi, což opět ušetří FUP limit.

Tip:

V telefonu spusťte GP. Jakmile se objeví základní obrazovka GP, klepněte na levý horní roh a vyberte účet, se kterým chcete pracovat. Vybraný účet zůstane nastaven i pro automatické aktualizace aplikací. Některé placené aplikace vyžadují nastavení téhož účtu, ze kterého byla provedena platba za aplikaci.

Tip:

Valná většina placených aplikací nabízí i bezplatnou free verzi. Free verze bývají s reklamním proužkem, obvykle mají některé funkce znepřístupněné atd. Free verze tedy slouží spíše jako vodítko, aby se každý mohl podívat, jak aplikace funguje. V případě spokojenosti si pak raději zakupte plnou verzi. Většina aplikací nestojí více než 30 korun. Existují samozřejmě i free verze, které vám prostě budou vyhovovat tak, jak jsou, protože neobsahují žádné funkční ani časové omezení. Takové aplikace samozřejmě můžete používat bez omezení, nikdo vás nebude nutit koupit si plnou verzi.

Tip:

Po zaplacení aplikace máte asi 60 minut na rozmyšlenou. Jestliže přece jenom zjistíte, že aplikaci nechcete, můžete ji do 60 minut od zaplacení vrátit. Spusťte GP a najeďte na stránku té konkrétní aplikace - je již v nabídce Moje aplikace. Uvidíte tam tlačítko "Odinstalovat-vrácení peněz". Jakmile doba 60 minut vyprší, změní se tlačítko na "Odinstalovat".

Pro všechny:

Seznam nejčastějších chybových hlášení Google play a návod na jejich odstranění: www.svetandroida.cz

Pro pokročilé:

Google Play je oficiální pramen pro aplikace. Existuje samozřejmě spousta alternativ, jako např. Applanet, Appbrain atd. Rovněž je možno navštívit webové stránky výrobce aplikace a přímo stáhnout instalační soubor s příponou .apk. Aplikace mimo GP nejsou prověřené, mohou obsahovat škodlivý kód, proto nedoporučuji aplikace takto instalovat. V hlavním menu telefonu je navíc potřeba povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky